Dofinansowano przez Unię Europejską

Jesteśmy największą spółką komunikacji autobusowej w rejonie Bielska-Białej. Zapewniamy profesjonalny publiczny transport zbiorowy, spełniając aktualne wymagania Organizatora – Miasta Bielska-Białej. Dbamy o komfort i bezpieczeństwo pasażerów i pracowników oraz o środowisko naturalne.

Naszym celem jest umacnianie pozycji lidera transportu publicznego w Bielsku-Białej. Dążymy do poprawy bezpieczeństwa, skrócenia czasu podróży i redukcji emisji spalin. Systematycznie modernizujemy flotę, rozwijamy kanały sprzedaży biletów, edukujemy o korzyściach ekologicznych i społecznych transportu publicznego.

Zapraszamy do codziennych podróży z MZK w Bielsku-Białej!

Powstanie MZK

Zakład Budżetowy o nazwie „Miejski Zakład Komunikacyjny w Bielsku-Białej” powstał 1 lipca 1991 roku, na bazie zlikwidowanego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Bielsku-Białej.

W 2019 roku zakład został przekształcony w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Od tego czasu pełni rolę operatora miejskiego transportu publicznego w Bielsku-Białej. Funkcję organizatora przejęło Miasto Bielsko-Biała.

Misja Spółki

Misją Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Bielsku-Białej Sp. z o.o. jest: profesjonalne świadczenie usług publicznego transportu zbiorowego w sposób zaspokajający aktualne potrzeby i wymagania pasażerów, zapewnienie bezpiecznych i satysfakcjonujących warunków pracy dla pracowników oraz ochrona środowiska naturalnego.

Wizja Spółki

Miejski Zakład Komunikacyjny w Bielsku-Białej Sp. z o.o. jest liderem wśród przewoźników świadczących usługi publicznego transportu zbiorowego na terenie Miasta Bielska-Białej, który:

  1. dąży do osiągnięcia, w perspektywie najbliższych lat, jak najwyższych parametrów ekologicznych floty autobusowej, m.in. poprzez zakup pojazdów spełniających wymagania najbardziej restrykcyjnych norm emisji spalin EURO oraz autobusów zeroemisyjnych;
  2. jest zaangażowany w realizację celów ukierunkowanych na:
    1. zachęcanie mieszkańców do przesiadania się z samochodów prywatnych do autobusów komunikacji miejskiej;
    2. wzrost bezpieczeństwa i skrócenie czasu podróży autobusami komunikacji miejskiej, m.in. dzięki ich uprzywilejowaniu w ruchu drogowym oraz wdrożeniu Inteligentnego Systemu Transportowego;
    3. poprawę jakości powietrza dzięki redukcji emisji spalin i hałasu, których źródłem są pojazdy w ruchu ulicznym;
    4. wzrost atrakcyjności i efektywności funkcjonowania komunikacji miejskiej dzięki:
      • zakupie nowoczesnych autobusów wyposażonych w urządzenia preferowane przez pasażerów;
      • poprawie warunków oczekiwania pasażerów na przystankach autobusowych;
      • doskonaleniu siatki połączeń ze zwróceniem uwagi na skrócenie czasu podróży, który decyduje o atrakcyjności usług transportu zbiorowego względem podróży realizowanych własnymi pojazdami;
      • zwiększeniu elastyczności i dostępności taryfy biletowej poprzez rozwijanie mobilnych i bezgotówkowych kanałów ich dystrybucji;
      • wdrażaniu aplikacji komunikacyjnych ułatwiających podróżowanie;
  3. buduje świadomość lokalnej społeczności w kontekście ekologicznych i społecznych korzyści związanych z podróżowaniem autobusami komunikacji miejskiej.

Kontakt

edytuj